Přírodní a netoxická kosmetika MARK

Z čeho je složena moje kosmetika? Jak číst INCI?

květen 16, 2021 0 komentů

Z čeho je složena moje kosmetika? Jak číst INCI?

Názvy INCI (International Nomenclature Cosmetic Ingredient) jsou systematické názvy mezinárodně uznávané na identifikaci kosmetických přísad. Byly vyvinuty Výborem pro mezinárodní nomenklaturu (INC) a publikované Radou pro osobní péči (PCPC) v Mezinárodním slovníku a příručce pro kosmetické přísady.

Nač nám to, spotřebitelům, vlastně je...

INCI se nachází na všech obalech kosmetických výrobků, na vnějších obalech, přiložených příbalových letácích a často na všech třech.

  • Tento seznam nabízí spotřebiteli možnost zkontrolovat v seznamu všechny složky. Pro rostlinné složky se často používají latinské názvy, názvy jiných složek také vycházejí z latiny, případně z angličtiny, pokud se ve složení kosmetického přípravku nacházejí suroviny různého původu, tak to bude mix obou jazyků, dokonce i v názvu jedné suroviny - např. Rosmarinus Officinalis Leaf Water.
  • Co je pro nás podstatné je, že názvy jsou jednotné, jednu a tutéž složku najdete pod jedním názvem všude na světě.

Složky jsou seřazeny v sestupném pořadí podle hmotnosti, tj. složky, které se nacházejí v největším množství, jsou uvedeny na prvním místě v seznamu.

Toto pravidlo však přestává platit pro většinu složek v množství méně než 1 % z celkového objemu. To znamená, že pokud narazíte na cokoliv pod 1 %, složky už nemusejí být uspořádány sestupně.

Takže jak na to:

Na samém začátku INCI jsou složky, kterých je v produktu nejvíce, no a na konci ty, kterých je ve výrobku nejméně. Tedy různé konzervanty u produktů s vodní složkou (aqua, hydrosol,...), často i syntetická parfemace s označením "Parfum / Fragrance." Pod tímto názvem se může schovat cokoli - no a to už patří do kategorie výrobního tajemství a to již nepodléhá povinnosti deklarace kompletního složení.

Složky na konci složení jsou také velmi důležitý ukazatel, a to kvality. Pokud výrobce deklaruje ve složení produktu skvělý arganový olej, a přitom je ve složení 3., 4. složka od konce, tak je zřejmé, že je ho v produktu velmi málo a jeho účinnost je minimálně sporná.

Kosmetický produkt výrobce "vyskládá" následovně:

Pokud jde o kosmetiku, existují 3 skupiny látek:

  • základní látky,
  • účinné látky,
  • pomocné látky (přísady).


Základní látky se přirozeně nacházejí v pokožce. Pokožka potřebuje tyto látky, aby fungovala a plnila svou ochrannou funkci. Nejdůležitější složky jsou oleje, tuky a voda.

Aktivní látky označují složky, které napomáhají pokožce. Patří sem vitamíny, enzymy látky podporující hydrataci, různé rostlinné extrakty a mnohé jiné.

Pomocné látky dodávají kosmetickému přípravku další vlastnosti, jako je roztíratelnost, hustota, konzistence, vůně. Skládají se z vonných látek, příchutí, emulgátorů, konzervačních látek atd.

Aby kosmetický výrobek plnil deklarovanou funkci (hydratace, anti aging, podpora růstu vlasů či jiné), musí být tyto 3 skupiny látek ve vyváženém poměru. Pokud vidíme příliš mnoho ingrediencí, je na zvážení, zda nejde o obyčejná "plnidla," a naopak. V takovém případě je vhodnější sáhnout podle složení po jednoduchém produktu, skládající se pouze z kvalitních přírodních bio olejů a másel.

Jak tedy ve zkratce na výběr vhodného kosmetického produktu podle INCI?

Vybírejme si v první řadě výrobce, který má naši plnou důvěru. Důvěryhodný výrobce je transparentní, uvádí použité složky, odpovídá na položené otázky. Informuje svého zákazníka o použitých surovinách, jakož i o aktivních látkách.

Cílem jeho kosmetiky je učinit život svým zákazníkům hezčí a zdravější.

No a nakonec nezapomeňme, že popisem složení musí být označen jakýkoli výrobek určený spotřebiteli, i vzorky použity pro reklamní účely.

Seznam INCI je skvělý začátek, jak se naučit rozpoznat vhodnou kosmetiku tak, abyste za své peníze dostali kvalitní a funkční kosmetický výrobek, který zvýrazní přirozenou krásu.

---

Jako příklad zkusme si dešifrovat sérum z mé prebiotické řady MARK Prebiotic HYALURONIC SERUM pro všechny typy pleti.

Ingredience (INCI): * Lavandula Angustifolia Flower Water (levandulový bio hydrolát), Glycerine (zvlhčující látka), * Aloe Barbadensis Leaf Juice (bio výtažek z listů Aloe Vera), Aqua, Inulin (výtažek z kořenů čekanky), Silk Amino Acids (hedvábný protein), Sodium hyaluronát (kyselina hyaluronová), Sodium Levulinate (antimikrobiální látka), Leuconostoc / Radish Root Ferment Filtrate (antimikrobiální látka), Xanthan Gum (rostlinné zahušťovadlo), Arginine (pomocná látka pro úpravu pH), Sodium Anis (antimikrobiální látka ), ** Limonene, ** Linalool, Sodium Phyto (přírodní chelatační činidlo), Alcohol

Lavandula Angustifolia Flower Water (levandulový bio hydrolát)

Základní látka a zároveň aktivní látka

Glycerine

Aktivní látka

Aloe Barbadensis Leaf Juice (bio výtažek z listu Aloe Vera)

Aktivní látka

Aqua

Základní látka

Inulin (výtažek z kořene čekanky)

Aktivní látka

Silk Amino Acids (hedvábný protein)

Aktivní látka

Sodium Hyaluronate (kyselina hyaluronová)

Aktivní látka

Sodium Levulinate

Antimikrobiální látka, pomocná látka

Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate

Konzervační látka vytvořená fermentací kořenů Raphanus sativus (ředkvička) s mikroorganismem Leuconostoc, bakterií z kyseliny mléčné, pomocná látka

Xanthan Gum

Rostlinné zahušťovadlo, pomocná látka

Arginine

Pomocná látka pro úpravu pH

Sodium Anisate

Antimikrobiální látka, pomocná látka

Limonene

Součást esenciálního oleje v hydroláte, aktivní látka

Linalool

Součást esenciálního oleje v hydroláte, aktivní látka

Sodium Phytate

Chelatační látka - pomocná látka

Alcohol

Konzervační látka - pomocná látka

 

Pokud máš zájem vyzkoušet toto hydratační sérum vhodné pro každý typ pleti, použij v pokladně kód INCI-BLOG a získáš slevu až 20% na celý nákup!

Slevu může použít každý pouze jednou.
Též v Novinky

Zralá pleť = krásná pleť. Je to vůbec možné? Jak toho dosáhnout?
Zralá pleť = krásná pleť. Je to vůbec možné? Jak toho dosáhnout?

listopad 20, 2023 0 komentů

Krása a mládí jsou dary, které nám příroda dává jako dočasné. Jak roky plynou, přichází čas, kdy se na naší pokožce začnou objevovat první vrásky a jiné známky stárnutí. Tento proces je přirozený a nezbytný, to však neznamená, že se s ním musíme jen tak smířit. Naopak, měli bychom vynaložit maximální úsilí na to, abychom o svou pleť dbali ještě více než dosud, abychom ji udrželi v té nejlepší kondici a zamezili předčasnému stárnutí. Jak tedy na to?

Více..

Citlivá pleť: jak o ni správně pečovat a jaké aktivní látky zvolit?
Citlivá pleť: jak o ni správně pečovat a jaké aktivní látky zvolit?

září 22, 2023 0 komentů

Existuje nespočet typů pleti, z nichž každý má své jedinečné potřeby a výzvy. Dnes se zaměříme na jednu z nejnáročnějších – citlivou pleť. Možná jste právě Vy jeden z těch, kteří denně zažívají nepohodlí jako pálení, svědění či zarudnutí pokožky z různých příčin. Nebo Vás trápí diagnóza jako ekzém, rosacea nebo kuperóza? Pokud jste se našli v těchto řádcích, tento příspěvek je určen právě Vám.

Více..

Testování produktů na citlivé pleti - recenze
Testování produktů na citlivé pleti - recenze

září 22, 2023 0 komentů

V rámci nedávné výzvy k testování našich produktů se zapojilo několik z Vás. Odkryli jste nám své příběhy a my Vám děkujeme za obrovskou důvěru, otevřenost a možnost být součástí Vaší denní rutiny.

Více..

Instagram: @scrub_mark

English   Deutsch   Slovensky   Magyar