Z čeho je složena moje kosmetika? Jak číst INCI?

Z čeho je složena moje kosmetika? Jak číst INCI?

květen 16, 2021 0 komentů

Názvy INCI (International Nomenclature Cosmetic Ingredient) jsou systematické názvy mezinárodně uznávané na identifikaci kosmetických přísad. Byly vyvinuty Výborem pro mezinárodní nomenklaturu (INC) a publikované Radou pro osobní péči (PCPC) v Mezinárodním slovníku a příručce pro kosmetické přísady.

Nač nám to, spotřebitelům, vlastně je...

INCI se nachází na všech obalech kosmetických výrobků, na vnějších obalech, přiložených příbalových letácích a často na všech třech.

  • Tento seznam nabízí spotřebiteli možnost zkontrolovat v seznamu všechny složky. Pro rostlinné složky se často používají latinské názvy, názvy jiných složek také vycházejí z latiny, případně z angličtiny, pokud se ve složení kosmetického přípravku nacházejí suroviny různého původu, tak to bude mix obou jazyků, dokonce i v názvu jedné suroviny - např. Rosmarinus Officinalis Leaf Water.
  • Co je pro nás podstatné je, že názvy jsou jednotné, jednu a tutéž složku najdete pod jedním názvem všude na světě.

Složky jsou seřazeny v sestupném pořadí podle hmotnosti, tj. složky, které se nacházejí v největším množství, jsou uvedeny na prvním místě v seznamu.

Toto pravidlo však přestává platit pro většinu složek v množství méně než 1 % z celkového objemu. To znamená, že pokud narazíte na cokoliv pod 1 %, složky už nemusejí být uspořádány sestupně.

Takže jak na to:

Na samém začátku INCI jsou složky, kterých je v produktu nejvíce, no a na konci ty, kterých je ve výrobku nejméně. Tedy různé konzervanty u produktů s vodní složkou (aqua, hydrosol,...), často i syntetická parfemace s označením "Parfum / Fragrance." Pod tímto názvem se může schovat cokoli - no a to už patří do kategorie výrobního tajemství a to již nepodléhá povinnosti deklarace kompletního složení.

Složky na konci složení jsou také velmi důležitý ukazatel, a to kvality. Pokud výrobce deklaruje ve složení produktu skvělý arganový olej, a přitom je ve složení 3., 4. složka od konce, tak je zřejmé, že je ho v produktu velmi málo a jeho účinnost je minimálně sporná.

Kosmetický produkt výrobce "vyskládá" následovně:

Pokud jde o kosmetiku, existují 3 skupiny látek:

  • základní látky,
  • účinné látky,
  • pomocné látky (přísady).


Základní látky se přirozeně nacházejí v pokožce. Pokožka potřebuje tyto látky, aby fungovala a plnila svou ochrannou funkci. Nejdůležitější složky jsou oleje, tuky a voda.

Aktivní látky označují složky, které napomáhají pokožce. Patří sem vitamíny, enzymy látky podporující hydrataci, různé rostlinné extrakty a mnohé jiné.

Pomocné látky dodávají kosmetickému přípravku další vlastnosti, jako je roztíratelnost, hustota, konzistence, vůně. Skládají se z vonných látek, příchutí, emulgátorů, konzervačních látek atd.

Aby kosmetický výrobek plnil deklarovanou funkci (hydratace, anti aging, podpora růstu vlasů či jiné), musí být tyto 3 skupiny látek ve vyváženém poměru. Pokud vidíme příliš mnoho ingrediencí, je na zvážení, zda nejde o obyčejná "plnidla," a naopak. V takovém případě je vhodnější sáhnout podle složení po jednoduchém produktu, skládající se pouze z kvalitních přírodních bio olejů a másel.

Jak tedy ve zkratce na výběr vhodného kosmetického produktu podle INCI?

Vybírejme si v první řadě výrobce, který má naši plnou důvěru. Důvěryhodný výrobce je transparentní, uvádí použité složky, odpovídá na položené otázky. Informuje svého zákazníka o použitých surovinách, jakož i o aktivních látkách.

Cílem jeho kosmetiky je učinit život svým zákazníkům hezčí a zdravější.

No a nakonec nezapomeňme, že popisem složení musí být označen jakýkoli výrobek určený spotřebiteli, i vzorky použity pro reklamní účely.

Seznam INCI je skvělý začátek, jak se naučit rozpoznat vhodnou kosmetiku tak, abyste za své peníze dostali kvalitní a funkční kosmetický výrobek, který zvýrazní přirozenou krásu.

---

Jako příklad zkusme si dešifrovat sérum z mé prebiotické řady MARK Prebiotic HYALURONIC SERUM pro všechny typy pleti.

Ingredience (INCI): * Lavandula Angustifolia Flower Water (levandulový bio hydrolát), Glycerine (zvlhčující látka), * Aloe Barbadensis Leaf Juice (bio výtažek z listů Aloe Vera), Aqua, Inulin (výtažek z kořenů čekanky), Silk Amino Acids (hedvábný protein), Sodium hyaluronát (kyselina hyaluronová), Sodium Levulinate (antimikrobiální látka), Leuconostoc / Radish Root Ferment Filtrate (antimikrobiální látka), Xanthan Gum (rostlinné zahušťovadlo), Arginine (pomocná látka pro úpravu pH), Sodium Anis (antimikrobiální látka ), ** Limonene, ** Linalool, Sodium Phyto (přírodní chelatační činidlo), Alcohol

Lavandula Angustifolia Flower Water (levandulový bio hydrolát)

Základní látka a zároveň aktivní látka

Glycerine

Aktivní látka

Aloe Barbadensis Leaf Juice (bio výtažek z listu Aloe Vera)

Aktivní látka

Aqua

Základní látka

Inulin (výtažek z kořene čekanky)

Aktivní látka

Silk Amino Acids (hedvábný protein)

Aktivní látka

Sodium Hyaluronate (kyselina hyaluronová)

Aktivní látka

Sodium Levulinate

Antimikrobiální látka, pomocná látka

Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate

Konzervační látka vytvořená fermentací kořenů Raphanus sativus (ředkvička) s mikroorganismem Leuconostoc, bakterií z kyseliny mléčné, pomocná látka

Xanthan Gum

Rostlinné zahušťovadlo, pomocná látka

Arginine

Pomocná látka pro úpravu pH

Sodium Anisate

Antimikrobiální látka, pomocná látka

Limonene

Součást esenciálního oleje v hydroláte, aktivní látka

Linalool

Součást esenciálního oleje v hydroláte, aktivní látka

Sodium Phytate

Chelatační látka - pomocná látka

Alcohol

Konzervační látka - pomocná látka

 

Pokud máš zájem vyzkoušet toto hydratační sérum vhodné pro každý typ pleti, použij v pokladně kód INCI-BLOG a získáš slevu až 20% na celý nákup!

Slevu může použít každý pouze jednou.
Též v Novinky

Jsou moje produkty VEGAN?
Jsou moje produkty VEGAN?

březen 31, 2021 0 komentů

Veganství je životní styl spočívající ve vyloučení všech živočišných produktů z potravy a celkového způsobu života. Důsledky veganství sahají i do oblasti
kosmetiky, krásy a osobní péče. Pro mnoho spotřebitelů je důležité
vědět, zda kosmetika je veganská a zda není testována na zvířatech.

Pojďme nejprve k základním faktům a častým otázkám mých zákazníků, zda
jsou mé produkty testované a zvířatech...

Více..

Zdraví je ve vašich rukou
Zdraví je ve vašich rukou

březen 20, 2020 0 komentů

Koronavirus. Jak nám pomůže obyčejné mýdlo a kdy jsou vhodné dezinfekční gely a ubrousky? Více se dočteš v tomto blogu.

Více..

Zdravé sprchování pro krásnou pokožku
Zdravé sprchování pro krásnou pokožku

únor 06, 2020 0 komentů

Sprchování se je náš každodenní rituál, který je důležitý stejně tak pro naše tělesné, tak psychické zdraví. Teplá sprcha nás zrelaxuje na konci náročného dne, zatímco ta studená ráno probudí naše tělo i smysly. Co však znamená spojení "zdravá sprcha"?

Více..

Instagram: @scrub_mark

English   Deutsch   Slovensky   Magyar