Přírodní kosmetika

Přírodní kosmetika

26 Října, 2018

Kosmetické produkty jsou nedílnou součástí našich koupelen, kde postupně zabírají stále více a více místa. Pleťový krém, tělové mléko, sprchový gel nebo mýdlo, šampon a kondicionér na vlasy či dekorativní kosmetika – to je jen zlomek všech přípravků, které pravidelně používá každá žena či muž. Složení našich zkrášlovacích produktů je však nejednou plné syntetické chemie a zdraví škodlivých látek dokonce až v takovém rozsahu, že produkty, které by nám měly pomoci, našemu tělu naopak ubližují. I z těchto důvodů stále více lidí začíná sahat po přírodní kosmetice jako alternativě k té "klasické", z běžné drogerie. Jak si však z nekonečné nabídky kosmetických produktů vybrat ten správný? Který produkt je opravdu přírodní a který se tak jen tváří? Rozhodl jsem se, že vám i s tímto dilematem pomůžu a základní know-how vám prozradím v sérii mých blogů. V nichž vám představím nejen samotnou přírodní kosmetiku, ale také tipy, jak ji rozeznat, výhody, proč ji používat, rady, jak číst etikety a vybrat si tak ten správný výrobek, a mnoho jiných.

Čistá přírodní kosmetika se u nás začíná objevovat stále častěji a obecně se jí myslí kosmetika bez syntetických konzervantů, ropných produktů, dráždivých pěnotvorných a čistících surfaktantů, syntetických barviv a parfémů na základě ftalátů.

Přírodní kosmetika však nemá svou legální definici ve vnitrostátní legislativě, ani na poli Evropské unie, a proto jí identifikace není úplně jednoznačná. Kosmetologie za ni považuje výrobky složené z přírodních materiálů rostlinného, ​​živočišného nebo minerálního původu, kde jsou jednotlivé složky z přírodních materiálů získané šetrnými fyzikálními způsoby (např. filtrací, extrakcí, destilací, zmrazováním, sušením) nebo enzymatickými či mikrobiálními způsoby.

Například v oleji lisovaném za studena zůstává maximum přirozených cenných látek, které pokožka dokáže nejlépe zužitkovat. Takto vyrobené ingredience díky obsahu enzymů, vitamínů a dalších biologicky aktivních látek, mají příznivý účinek na naši pleť a celkové zdraví organismu. Esenciální složku přírodních kosmetických produktů tvoří extrakty z různých léčivých bylinek a éterické oleje, díky kterým produkty nádherně voní.

Na označení kosmetiky za přírodní se vyžaduje dodržování zákonných norem a definovaných postupů. V současnosti existuje několik desítek certifikátů kvality přírodní kosmetiky (mezi nejznámější patří například Ecocert či Cosmos). Každá ze společností, která takové certifikáty uděluje a schvaluje samotné kosmetické produkty, má své vlastní hodnotící standardy a postupy. Kontrolují se všechny přísady používané v kosmetice, jejich postup zpracování či získávání a jiné.

Například, aby se produkt mohl označovat za přírodní, musí být až 95% jeho celkového složení přírodního původu. Navíc z těchto 95% musí být 50% rostlinného původu (žádné vodní, minerální či živočišné meziprodukty). Žádné suroviny nemohou být petrochemický extrahované, GMO vypěstované ani testovány na zvířatech.

Certifikování produktů je důležité na odhalení značek, které drze využívají nálepky NATURAL a ORGANIC, i když ve svých receptech používají přírodní a organické suroviny jen minimálně. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že proces certifikace je peněžně a časově náročný, a mnohdy si ho malá kosmetická značka nemůže dovolit.

Já jsem si přírodní kosmetiku zamiloval do takové míry, že jsem se ji rozhodl vyrábět a šířit mezi vás. V souladu s mým mottem "Každá pokožka si zaslouží MARKa" se snažím právě o to, aby se každý mohl postarat o svou pokožku zdravým, a přitom zábavným způsobem. Pod značkou MARK face and body proto vždy najdete kvalitní přírodní kosmetické výrobky, které jsou laboratorní schváleny, certifikované a registrované. A jak vyplývá z textu výše, nejsou testovány na zvířatech 😉

Rovněž jsem vždy byl (a nadále i budu) plně transparentní při uvádění všech ingrediencí, a to nejen na samotném obalu, jak vyžaduje zákon, ale i přímo v mém eshopu, abyste předem věděli, co přesně ode mne můžete očekávat. Pokud i nebudete všem složkám rozumět a nebudete hned vědět, která složka je nač dobrá a proč jsem ji použil, kdykoliv mi můžete napsat na můj infomail, Facebook nebo Instagram, kde vám vše rád zodpovím. A také jsou tu mé blogy, v nichž všechno postupně vysvětlím.

Váš MARK
Také v sekci Novinky

Když vůně léčí
Když vůně léčí

14 Května, 2019

Aromaterapie je forma alternativní medicíny, která léčí pomocí přírodních olejů extrahovaných z květů, listů či kořenů rostlin, nazývaných také esenciální oleje. Jejich výrazná vůně pozitivně působí na tělo i mysl. Používají se na zlepšení imunity, proti zánětům a infekcím jako přírodní antivirotika, na úlevu od bolesti a jako antidepresivum na zlepšení nálady. 

Vice..

Rozumíš své pokožce?
Rozumíš své pokožce?

07 Května, 2019

Pokožka jako největší orgán těla, vnímá velmi citlivě vše co se děje v našem těle. Možná i nyní se ti snaží něco naznačit - pleť je mastnější nebo naopak sušší než obvykle, nezáří tak jako dříve, vytvořilo se ti hodně černých teček nebo vyrážek, je zarudlá, podrážděná nebo oteklá. Právě na tyto projevy pokožky si třeba dávat pozor a správně je umět číst.

Vice..

Během k vysněné postavě
Během k vysněné postavě

02 Května, 2019

Jak postupně odhazujeme vrstvy oblečení, začíná se dostavovat pocit, že by možná chtělo trochu zapracovat na postavě, než ji vystavíme v plavkách. Využijte toho, že svěží jarní vzduch dodává motivaci i chuť vyrazit ven a hýbat se.

Vice..

English   Deutsch   Italiano   Românesc   Slovensky   Magyar   Polska   България