Také se ve vašem světě klade čím dál větší důraz na produktivitu práce a dokonalost v každé oblasti? Snažíme se být nejlepšímí zaměstnanci, dokonalými partnerkami, vzornými rodiči i obětavými přáteli. Děláme všechno pro to, abychom ušetřili čas a zároveň maximalizovali výsledky. Jenže den má pořád jen 24 hodin. Proto zkracujeme čas na jídlo, čímž snižujeme kvalitu stravy, a také čas na spánek, čímž bráníme tělu, aby se náležitě regenerovalo. Přitom právě spánek má zásadní vliv na zdravotní stav i psychickou pohodu.
Během spánku odpočívá srdce a celý kardiovaskulární systém, dýchací soustava, regeneruje sa pohybové ústrojí a svalstvo, relaxuje psychika. Všechno to přímo ovlivňuje náš výkon, energii a pohodu na další den. Kromě toho všechny zážitky z uplynulého dne mají prostor se během spánku zařadit na správné místo v paměti.
Fáze spánku
Spánek je rozdělený na několik cyklů. Začíná fází usínání, která obvykle trvá několik minut. Po ní následuje fáze NON-REM spánku, v níž je spánek nejhlubší a nejpomalejší. Dochází během ní k regeneraci somatických funkcí. Postupem času dojde k návratu do první fáze a následně přichází fáze REM spánku. V tomto stádiu nastává regenerace mozku a mozkových funkcí, a zdají se nám sny. Spánek končí fází probouzení se. Během běžného spánku dochází k střídání REM spánku a NON-REM spánku, přičemž u dospělých lidí převažuje NON-REM spánek, obvykle v poměru 4:1. Za noc se vystřídají až čtyři cykly, a každá fáze trvá od pěti do dvaceti minut.
Jak dlouho máme spát?
Obecně především platí, že člověk by se měl ideálně probouzet sám od sebe, nikoli násilně, třeba zazvoněním budíku. U novorozenců by měl spánek trvat aspoň 16 hodin, u dospělého člověka 7 až 9 hodin, u starších lidí okolo 6 hodin. Spánek by měl také být dostatečně hluboký a kvalitní, a nemělo by vás rušit okolní prostředí. Pokud se totiž neustále budíte, má to stejně škodlivý vliv jako celková nespavost.
MARK TIPY na dobrý spánek
- zkuste chodit do postele a vstávat každý den ve zhruba stejném čase
- omezte kofein po 15. hodině
- vyhýbejte se před spaním těžkým jídlům
- před spaním nekoukejte do obrazovek televize, počítače nebo mobilu