Co by neměl (a naopak měl) obsahovat kvalitní sprchový gel?

červen 21, 2024 0 komentů

Co by neměl (a naopak měl) obsahovat kvalitní sprchový gel?

Čtete-li tento článek, pravděpodobně se začínáte více zajímat o složení sprchových gelů či šamponů, nebo Vás k článku přivedly problémy s pokožkou nebo vlasy. Každopádně jsme rádi, že Vás toto téma zajímá a budeme se snažit poskytnout Vám cenné informace 😊

 

Při výběru sprchového šamponu nás ovlivňuje několik kritérií – od těch jednodušších, jako je cena, objem, vzhled etikety a balení, základní informace na etiketě, až po to nejdůležitější kritérium, kterým je kompletní složení produktu. Dalo by se říci, že většina lidí stále zůstává u základních kritérií, a nejdůležitějšímu složení (bohužel) nevěnuje pozornost. Pokud je složení produktu i pro Vás španělská vesnice, vsaďte na ověřené přírodní produkty, ve kterých by měly být zcela vyloučeny čtyři látky – sulfáty, parabeny, ftaláty a silikony.

Pojďme si o nich říci víc.

 

Sulfáty

 

Se sulfáty, nebo česky řečeno sírany přicházíme do kontaktu každý den. Od šamponů, sprchových gelů, mýdel, přes odličovací prostředky, až po zubní pasty – sulfáty dávají výrobkům schopnost vytvořit uspokojivou pěnu. Přítomnost pěny se stále ještě mnohým lidem pojí s důkladným čištěním, je to však mýtus. Co jsou vlastně sulfáty a proč bychom se jim měli vyhýbat?

Z pohledu vědy: Sulfáty jsou skupina solí, které se získávají buď přirozeně nebo se vyrábějí synteticky. Nejčastěji používané sulfáty v šamponech a jiných kosmetických výrobcích jsou Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES). Zjednodušeně řečeno, sulfáty jsou něco jako chemické čistící prostředky. SLS i SLES působí jako detergenty (silné čistící prostředky odstraňující mastnotu a nečistoty, např. saponáty) a jsou známé jako povrchově aktivní látky – což jsou chemikálie, které uvolňují napětí mezi kapalinami a pevnými látkami a způsobují jejich oddělení. V šamponech vytvářejí sulfáty napětí mezi produktem, který myje vlasy či pokožku, a nečistotou, kterou se snažíte vyčistit. Zachycují se na vodě i na špíně a vytahují z vlasů a pokožky mastnotu a nečistoty. Tento proces vytváří bohatou pěnu, kterou mnozí považují za charakteristický znak dobrého šamponu či sprchového gelu.

Několik studií však potvrzuje, že sulfáty mohou být pro mnohé lidi dráždivé - zejména pro děti, osoby s citlivou pokožkou, osoby trpící (nebo v minulosti trpící) kožními problémy, jako je ekzém, rosacea, suchá svědivá pokožka. V případě šamponu na vlasy mohou také dráždit oči, pokožku hlavy a odstraňovat z vlasů a pokožky více vlhkosti a přirozeného mazu, než je potřeba. Tento agresivní čistící proces rovněž narušuje mikroflóru pokožky, která je nezbytná pro udržení jejího zdraví. Výsledkem může být suchá, svědící, zarudlá pokožka, a křehké vlasy bez objemu, nebo naopak krepovatění vlasů.

 

Existuje přírodní alternativa?

 

Výbornými alternativami sulfátů v přírodní kosmetice jsou Lauryl glucoside a Decyl glucoside. Jedná se o povrchově aktivní látky na přírodní bázi, které pomáhají sloučit dohromady vodu, oleje a nečistoty tak, aby mohly být pokožka a vlasy bez problémů očištěny. Vytváří bohatou pěnu a jsou vhodné také pro děti a tu nejcitlivější pokožku. Jsou to tenzidy velmi šetrné k pokožce, nevysušující, nedráždivé a udržující její rovnováhu. Mají také zjemňující a vyživující účinky, pomáhají v pokožce uzamykat vlhkost. Navíc jsou biologicky odbouratelné a šetrné k životnímu prostředí. Co víc si přát? Tyto jemné čistící složky naleznete v našich produktech péče o tělo i vlasy:

Šampony na vlasy

Sprchové pudingy

 

Parabeny

 

Parabeny jsou skupinou chemických látek, které jsou masově používány jako konzervační činidla v kosmetice a farmaceutickém průmyslu. Jsou jedněmi z nejoblíbenějších konzervačních látek, a není se čemu divit – jsou funkční, levné (vyrábějí se z ropy) a dlouhou dobu se předpokládalo, že jsou naprosto bezpečné.

 

V novém tisíciletí jakoby se roztrhl pytel se studiemi, které tuto domnělou bezpečnost konfrontovaly. Parabeny se přes pokožku mohou vstřebávat dále do těla, což potvrzuje i nejdramatičtější objev, že některé parabeny se mohou v lidském těle chovat jako hormony, konkrétně jako estrogen, což je ženský pohlavní hormon. Parabeny mohou narušovat normální funkci hormonů, a tím negativně ovlivnit plodnost a reprodukční orgány. Riziko spočívá také v tom, že zvýšené estrogenní působení by mohlo zapříčiňovat rakovinové bujení. S tím se pojí další velká obava spojovaná s parabeny - rakovina prsu. Průkopnicí těchto myšlenek byla doktorka Darbre, která se svým týmem zkoumala dvacet nádorů rakoviny prsu a objevila v jejich tkáni stopy parabenů.

 

Zatímco parabeny brání růstu plísní a jiných bakterií v kosmetice, stále více spotřebitelů se obrací na alternativy k ochraně svého zdraví. Ptáte se, jak najdeme parabeny ve složení kosmetického produktu? Jednoduše. Jsou to právě ta E-čka (E + trojčíslí), která se nacházejí většinou na konci seznamu složek. Mezi nejběžnější patří Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isopropylparaben, Butylparaben a Isobutylparaben.

 

Ftaláty

 

Pokud se začnete důkladněji zajímat o ftaláty, zjistíte, že existuje více než 10 druhů. Za ty nejnebezpečnější se považují 2-diethylhexylftalát (DEHP) dibutylftalát (DBP) a pro jejich škodlivý vliv na lidský organismus jejich používání Evropská unie dávno zakázala. Proč? Vědci stále zkoumají jejich vliv na produkci testosteronu a na pozoru by se měly mít i budoucí maminky. Ftaláty totiž mohou vést ke vzniku vrozených vad reprodukčních orgánů. Největším problémem u ftalátů je, že jsou často schovány za syntetickou parfemaci. Ve složení se tedy dozvíte, že je kosmetika parfémovaná, avšak nedočtete se, zda jsou součástí parfemace i ftaláty. Nejjistěji proto bude používat přípravky bez umělé parfemace, a tím pádem i bez ftalátů. Vsaďte na přírodní kosmetiku, která je parfémována přírodními složkami, jako jsou esenciální oleje a rostlinné výtažky a Vaše zdraví se Vám odvděčí.

 

Silikony

 

Dalo by se říci, že silikony jsou nepřítelem, který se tváří jako Váš přítel 😊

Totiž po použití kosmetiky se silikony budete mít krásně hebkou pokožku i vlasy. Budou se lesknout, budou jemné, zdánlivě zdravější a půjdou snáze rozčesávat. Zdání však klame. Silikony pokryjí Vaši pokožku a obalí Vaše vlasy neviditelným filmem, který nepustí do hloubky žádné hydratační látky. Vlasy i vlasová pokožka pod tíhou nánosu silikonů trpí, rychleji se mastí a chybí jim optimální prostředí pro zdravý růst. Z dlouhodobého hlediska tedy silikony nepřinášejí žádné benefity, ale právě naopak brání Vaší pokožce dýchat a přijímat potřebnou výživu. V přírodní kosmetice najdeme dnes již řadu náhrad syntetických silikonů, které poskytují podobné benefity, ale pokožku nezatěžují. A jak najdeme syntetické silikony ve složení produktu? Jejich názvy obecně končí těmito příponami: –cone, –conol, –siloxane, –oxane, –silane. Jedná se například o: Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Polysilicone-11, Polypropylsesquioxane.

Více o tématu silikonů se dočtete zde. 

 

Doufáme, že jsme Vám tímto článkem tak trochu „otevřeli oči“. Naučit se číst složení produktů chce trochu času a trpělivosti, ale s jistotou Vám můžeme říci, že se tím vyplatí zabývat. Zdraví totiž máme jen jedno! 😉
Též v Novinky

Pleťové oleje – milované nebo nedoceněné?
Pleťové oleje – milované nebo nedoceněné?

duben 11, 2024 0 komentů

Patříte mezi lidi, kteří se vyhýbají používání olejů v péči o pleť? Nebo jste jen zatím neobjevili jejich kouzlo? Důvodem poměrně častého vyhýbání se pleťovým olejům je obvykle mastná pleť, akné, sklon k ucpávání pórů nebo jen nevědomost, jak mohou být oleje pro pokožku prospěšné. Výsledkem je však bohužel to, že se takto zbytečně připravujeme o řadu fantastických výhod, které oleje s sebou přinášejí.

Více..

Proč je důležité pH v šamponech?
Proč je důležité pH v šamponech?

březen 20, 2024 0 komentů

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč některé šampony zanechávají ve vlasech úžasný pocit čistoty, lehkosti a zklidněné pokožky, zatímco jiné byste po prvním použití nejraději vyhodili do koše? Důvodem může být pH šamponu – jedno z tajemství šťastné pokožky hlavy a půvabných vlasů.

Více..

Zatočte s celulitidou změnou životního stylu
Zatočte s celulitidou změnou životního stylu

březen 01, 2024 0 komentů

Milé dámy,

 

následující článek patří Vám. Celulitida je totiž (bohužel) většinou problémem žen. Na vině je hormon estrogen, který je u mužů zastoupen minimálně.

Více..

Instagram: @scrub_mark

English   Deutsch   Slovensky   Magyar