7 důvodů, proč je káva zdraví prospěšná

září 29, 2017 0 komentů

7 důvodů, proč je káva zdraví prospěšná

Ahoj kočko,

víš, že když nepiješ více než dva až tři šálky denně, může mít káva na tvoje tělo blahodárné účinky? Chceš vědet jaké?

 1) Probudí mozek

Že káva skvěle funguje proti únavě, není nic nového. Čím to je? Tělo během dne produkuje víc a víc takzvaného adenosinu, který se má postarat o to, abychom večer přirozeně usnuli a odpočinuli si. A káva, respektive kofein jeho produkci brání, čímž nás udržuje v bdělém stavu. Pokud to na vás nezabírá, buď kávy pijete příliš a váš mozek si na ni už zvyknul, anebo vaše káva není kvalitně připravená, případně je v ní až příliš vody či mléka.

 2) Zlepšuje paměť

Existuje několik studií, které potvrzují, že káva zlepšuje paměť, respektive schopnost mozku zapamatovat si nějakou informaci nebo třeba seznam věcí a později je zopakovat. Lépe to však poznají lidé, kteří kávu nepijí příliš často, a tak jejich reakce na kofein nejsou “otupené".

 3) Zlepšuje náladu

Kofein stimuluje nervový systém, což znamená nejen to, že "nakopne" tvoji schopnost soustředění, ale také zlepší náladu, a některé zdroje ho dokonce uvádí jako v souvislosti s nižším výskytem deprese. Ve správném množství totiž kofein podporuje přirozenou tvorbu takzvaného hormonu štěstí dopaminu a také glutaminu, který zvyšuje imunitu, ale hlavně vyplavuje testosteron, což má uvolňující účinky. Na druhou stranu, pokud kofeinu bude příliš, může naopak zapříčinit agresi či vztek. 

 4) Zvyšuje pozornost

To je dalším z častých důvodů, proč si lidé kávu tolik oblíbili. Šálek dobré kávy způsobí, že jsme bdělejší a pozornější. Což je důvod, proč například profesionální řidiči mají pořád po ruce kofeinové bonbony. Stejně ale funguje i čaj nebo energetické nápoje, a opět platí - pokud se to nepřehání, není na tom nic špatného.

 5) Brání nemocem

Pravidelné pití kávy, což jsou dva až tři šálky denně, může podle některých studií snižovat pravděpodobnost výskytu některých nemocí. Respektive u lidí, kteří pijí takové množství denně, se některé nemoci objevují méně než u jiných. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o cukrovce druhého typu, rakovině jater a Parkinsonově chorobě.

 6) Podporuje účinky léků

Samozřejmě jen některých, nejčastěji těch, které se používají třeba na bolest hlavy. Jejich účinek se díky tomu, že se k nim ještě napiješ kávy, dostaví rychleji, působí intenzivněji a také déle. Některé takové léky proto kofein už přímo obsahují. Nezapomeňte nicméně na to, že káva vysušuje, takže musíte také pít dostatečné množství vody, aby nebyl váš organismus dehydrovaný, a bolesti hlavy se tím ještě nezhoršily.

 7) Zkrášluje pokožku

Kávu se vyplatí užívat nejen vnitřně, ale také v kosmetice - zlepšuje totiž strukturu pleti, vyhlazuje a osvěžuje pokožku a umí si poradit také se záněty, jakými jsou třeba akné nebo ekzémy. Dokonce i ty vůbec nejúčinnější přípravky proti celulitidě obsahují kofein. To všechno jsou důvody, proč se káva robusta stala základem kávových peelingů MARK face and body, jejichž složení je navíc stoprocentně přírodní. Přehled přírodních kosmetických produktů, které by mohly vyhovovat právě tobě, najdeš ZDE.

Držím palce při výběru toho správního aromatu pro tebe a přeji krásný den ;)

Tvůj MARK
Též v Novinky

Co by neměl (a naopak měl) obsahovat kvalitní sprchový gel?
Co by neměl (a naopak měl) obsahovat kvalitní sprchový gel?

červen 21, 2024 0 komentů

Čtete-li tento článek, pravděpodobně se začínáte více zajímat o složení sprchových gelů či šamponů, nebo Vás k článku přivedly problémy s pokožkou nebo vlasy. Každopádně jsme rádi, že Vás toto téma zajímá a budeme se snažit poskytnout Vám cenné informace 😊

Více..

Pleťové oleje – milované nebo nedoceněné?
Pleťové oleje – milované nebo nedoceněné?

duben 11, 2024 0 komentů

Patříte mezi lidi, kteří se vyhýbají používání olejů v péči o pleť? Nebo jste jen zatím neobjevili jejich kouzlo? Důvodem poměrně častého vyhýbání se pleťovým olejům je obvykle mastná pleť, akné, sklon k ucpávání pórů nebo jen nevědomost, jak mohou být oleje pro pokožku prospěšné. Výsledkem je však bohužel to, že se takto zbytečně připravujeme o řadu fantastických výhod, které oleje s sebou přinášejí.

Více..

Proč je důležité pH v šamponech?
Proč je důležité pH v šamponech?

březen 20, 2024 0 komentů

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč některé šampony zanechávají ve vlasech úžasný pocit čistoty, lehkosti a zklidněné pokožky, zatímco jiné byste po prvním použití nejraději vyhodili do koše? Důvodem může být pH šamponu – jedno z tajemství šťastné pokožky hlavy a půvabných vlasů.

Více..

Instagram: @scrub_mark

English   Deutsch   Slovensky   Magyar