7 důvodů, proč je káva zdraví prospěšná

září 29, 2017 0 komentů

7 důvodů, proč je káva zdraví prospěšná

Ahoj kočko,

víš, že když nepiješ více než dva až tři šálky denně, může mít káva na tvoje tělo blahodárné účinky? Chceš vědet jaké?

 1) Probudí mozek

Že káva skvěle funguje proti únavě, není nic nového. Čím to je? Tělo během dne produkuje víc a víc takzvaného adenosinu, který se má postarat o to, abychom večer přirozeně usnuli a odpočinuli si. A káva, respektive kofein jeho produkci brání, čímž nás udržuje v bdělém stavu. Pokud to na vás nezabírá, buď kávy pijete příliš a váš mozek si na ni už zvyknul, anebo vaše káva není kvalitně připravená, případně je v ní až příliš vody či mléka.

 2) Zlepšuje paměť

Existuje několik studií, které potvrzují, že káva zlepšuje paměť, respektive schopnost mozku zapamatovat si nějakou informaci nebo třeba seznam věcí a později je zopakovat. Lépe to však poznají lidé, kteří kávu nepijí příliš často, a tak jejich reakce na kofein nejsou “otupené".

 3) Zlepšuje náladu

Kofein stimuluje nervový systém, což znamená nejen to, že "nakopne" tvoji schopnost soustředění, ale také zlepší náladu, a některé zdroje ho dokonce uvádí jako v souvislosti s nižším výskytem deprese. Ve správném množství totiž kofein podporuje přirozenou tvorbu takzvaného hormonu štěstí dopaminu a také glutaminu, který zvyšuje imunitu, ale hlavně vyplavuje testosteron, což má uvolňující účinky. Na druhou stranu, pokud kofeinu bude příliš, může naopak zapříčinit agresi či vztek. 

 4) Zvyšuje pozornost

To je dalším z častých důvodů, proč si lidé kávu tolik oblíbili. Šálek dobré kávy způsobí, že jsme bdělejší a pozornější. Což je důvod, proč například profesionální řidiči mají pořád po ruce kofeinové bonbony. Stejně ale funguje i čaj nebo energetické nápoje, a opět platí - pokud se to nepřehání, není na tom nic špatného.

 5) Brání nemocem

Pravidelné pití kávy, což jsou dva až tři šálky denně, může podle některých studií snižovat pravděpodobnost výskytu některých nemocí. Respektive u lidí, kteří pijí takové množství denně, se některé nemoci objevují méně než u jiných. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o cukrovce druhého typu, rakovině jater a Parkinsonově chorobě.

 6) Podporuje účinky léků

Samozřejmě jen některých, nejčastěji těch, které se používají třeba na bolest hlavy. Jejich účinek se díky tomu, že se k nim ještě napiješ kávy, dostaví rychleji, působí intenzivněji a také déle. Některé takové léky proto kofein už přímo obsahují. Nezapomeňte nicméně na to, že káva vysušuje, takže musíte také pít dostatečné množství vody, aby nebyl váš organismus dehydrovaný, a bolesti hlavy se tím ještě nezhoršily.

 7) Zkrášluje pokožku

Kávu se vyplatí užívat nejen vnitřně, ale také v kosmetice - zlepšuje totiž strukturu pleti, vyhlazuje a osvěžuje pokožku a umí si poradit také se záněty, jakými jsou třeba akné nebo ekzémy. Dokonce i ty vůbec nejúčinnější přípravky proti celulitidě obsahují kofein. To všechno jsou důvody, proč se káva robusta stala základem kávových peelingů MARK face and body, jejichž složení je navíc stoprocentně přírodní. Přehled přírodních kosmetických produktů, které by mohly vyhovovat právě tobě, najdeš ZDE.

Držím palce při výběru toho správního aromatu pro tebe a přeji krásný den ;)

Tvůj MARK
Též v Novinky

Citlivá pleť: jak o ni správně pečovat a jaké aktivní látky zvolit?
Citlivá pleť: jak o ni správně pečovat a jaké aktivní látky zvolit?

září 22, 2023 0 komentů

Existuje nespočet typů pleti, z nichž každý má své jedinečné potřeby a výzvy. Dnes se zaměříme na jednu z nejnáročnějších – citlivou pleť. Možná jste právě Vy jeden z těch, kteří denně zažívají nepohodlí jako pálení, svědění či zarudnutí pokožky z různých příčin. Nebo Vás trápí diagnóza jako ekzém, rosacea nebo kuperóza? Pokud jste se našli v těchto řádcích, tento příspěvek je určen právě Vám.

Více..

Testování produktů na citlivé pleti - recenze
Testování produktů na citlivé pleti - recenze

září 22, 2023 0 komentů

V rámci nedávné výzvy k testování našich produktů se zapojilo několik z Vás. Odkryli jste nám své příběhy a my Vám děkujeme za obrovskou důvěru, otevřenost a možnost být součástí Vaší denní rutiny.

Více..

Jak bojovat proti vypadání vlasů: efektivní řešení pro podporu růstu
Jak bojovat proti vypadání vlasů: efektivní řešení pro podporu růstu

květen 28, 2023 0 komentů

Padání vlasů je problém, který trápí mnohé z nás bez ohledu na pohlaví či věk. V dnešním článku se podíváme na příčiny vypadávání vlasů, možnosti léčby padání a způsoby prevence tohoto nepříjemného jevu.

Více..

Instagram: @scrub_mark

English   Deutsch   Slovensky   Magyar