7 důvodů, proč je káva zdraví prospěšná

září 29, 2017 0 komentů

7 důvodů, proč je káva zdraví prospěšná

Ahoj kočko,

víš, že když nepiješ více než dva až tři šálky denně, může mít káva na tvoje tělo blahodárné účinky? Chceš vědet jaké?

 1) Probudí mozek

Že káva skvěle funguje proti únavě, není nic nového. Čím to je? Tělo během dne produkuje víc a víc takzvaného adenosinu, který se má postarat o to, abychom večer přirozeně usnuli a odpočinuli si. A káva, respektive kofein jeho produkci brání, čímž nás udržuje v bdělém stavu. Pokud to na vás nezabírá, buď kávy pijete příliš a váš mozek si na ni už zvyknul, anebo vaše káva není kvalitně připravená, případně je v ní až příliš vody či mléka.

 2) Zlepšuje paměť

Existuje několik studií, které potvrzují, že káva zlepšuje paměť, respektive schopnost mozku zapamatovat si nějakou informaci nebo třeba seznam věcí a později je zopakovat. Lépe to však poznají lidé, kteří kávu nepijí příliš často, a tak jejich reakce na kofein nejsou “otupené".

 3) Zlepšuje náladu

Kofein stimuluje nervový systém, což znamená nejen to, že "nakopne" tvoji schopnost soustředění, ale také zlepší náladu, a některé zdroje ho dokonce uvádí jako v souvislosti s nižším výskytem deprese. Ve správném množství totiž kofein podporuje přirozenou tvorbu takzvaného hormonu štěstí dopaminu a také glutaminu, který zvyšuje imunitu, ale hlavně vyplavuje testosteron, což má uvolňující účinky. Na druhou stranu, pokud kofeinu bude příliš, může naopak zapříčinit agresi či vztek. 

 4) Zvyšuje pozornost

To je dalším z častých důvodů, proč si lidé kávu tolik oblíbili. Šálek dobré kávy způsobí, že jsme bdělejší a pozornější. Což je důvod, proč například profesionální řidiči mají pořád po ruce kofeinové bonbony. Stejně ale funguje i čaj nebo energetické nápoje, a opět platí - pokud se to nepřehání, není na tom nic špatného.

 5) Brání nemocem

Pravidelné pití kávy, což jsou dva až tři šálky denně, může podle některých studií snižovat pravděpodobnost výskytu některých nemocí. Respektive u lidí, kteří pijí takové množství denně, se některé nemoci objevují méně než u jiných. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o cukrovce druhého typu, rakovině jater a Parkinsonově chorobě.

 6) Podporuje účinky léků

Samozřejmě jen některých, nejčastěji těch, které se používají třeba na bolest hlavy. Jejich účinek se díky tomu, že se k nim ještě napiješ kávy, dostaví rychleji, působí intenzivněji a také déle. Některé takové léky proto kofein už přímo obsahují. Nezapomeňte nicméně na to, že káva vysušuje, takže musíte také pít dostatečné množství vody, aby nebyl váš organismus dehydrovaný, a bolesti hlavy se tím ještě nezhoršily.

 7) Zkrášluje pokožku

Kávu se vyplatí užívat nejen vnitřně, ale také v kosmetice - zlepšuje totiž strukturu pleti, vyhlazuje a osvěžuje pokožku a umí si poradit také se záněty, jakými jsou třeba akné nebo ekzémy. Dokonce i ty vůbec nejúčinnější přípravky proti celulitidě obsahují kofein. To všechno jsou důvody, proč se káva robusta stala základem kávových peelingů MARK face and body, jejichž složení je navíc stoprocentně přírodní. Přehled přírodních kosmetických produktů, které by mohly vyhovovat právě tobě, najdeš ZDE.

Držím palce při výběru toho správního aromatu pro tebe a přeji krásný den ;)

Tvůj MARK
Též v Novinky

Kofein v šamponu - může skutečně podpořit růst vlasů?
Kofein v šamponu - může skutečně podpořit růst vlasů?

únor 09, 2024 0 komentů

Chcete, aby vaše vlasy byly silnější, zdravější a rychleji rostly? Nejste sami. Pravděpodobně jste již slyšeli o různých "zaručených" receptech na růst vlasů, ale po mnoha zklamáních zůstáváte skeptičtí.

Více..

Péče o pleť v zimě
Péče o pleť v zimě

leden 19, 2024 0 komentů

I vám se zdá, že vaše pleť během zimy jaksi ztratila jas? Je na dotek suchá, matná a možná i jemně podrážděná? Pleť totiž během zimy ztrácí velmi důležitou hydrataci. Proč tomu tak je?

 

Více..

Zralá pleť = krásná pleť. Je to vůbec možné? Jak toho dosáhnout?
Zralá pleť = krásná pleť. Je to vůbec možné? Jak toho dosáhnout?

listopad 20, 2023 0 komentů

Krása a mládí jsou dary, které nám příroda dává jako dočasné. Jak roky plynou, přichází čas, kdy se na naší pokožce začnou objevovat první vrásky a jiné známky stárnutí. Tento proces je přirozený a nezbytný, to však neznamená, že se s ním musíme jen tak smířit. Naopak, měli bychom vynaložit maximální úsilí na to, abychom o svou pleť dbali ještě více než dosud, abychom ji udrželi v té nejlepší kondici a zamezili předčasnému stárnutí. Jak tedy na to?

Více..

Instagram: @scrub_mark

English   Deutsch   Slovensky   Magyar